Un atkal Gada pārskats ....
Sveicu visus ar Pūķa (draconis) gada iestāšanos. Kurš pēc austrumu kalendāra sāksies no 2024.gada 10.februāra.
Mazlietiņ ieskicēšu veicamos darbus. Darbs ir krietni lielāks un sarežģītāks, kā tas šķiet no apraksta.
Gadam noslēdzoties ir jāveic uzņēmuma mantas, līdzekļu, naudas līdzekļu, krājumu, pamatlīdzekļu, nemateriālo ieguldījumu inventarizācija un citu bilances posteņu inventarizācija.
Svarīgs gada pārskata sagatavošanas priekšdarbs ir debitoru un kreditoru atlikumu inventarizācija, salīdzinot atlikumus ar partneriem un pārbaudot parādu vecuma struktūru. (iesaka salīdzināt apgrozījumu).Nodokļu atlikumi jāsalīdzina ar VID uzrādītajiem atlikumiem.
Aizdevumu atlikumus salīdzina ar pretējo pusi, kā arī pārbauda
aprēķinātos procentus gada beigās. Bilancē aizdevumus sadala ilgtermiņa
un īstermiņa aizdevumos, ņemot vērā atlikušo laiku no bilances datuma
līdz atmaksas datumam
Tām sabiedrībām, kurām ir materiāli un preces var rasties krājumu zudumi. Krājumu zudumi ir krājumu apjoma un attiecīgās vērtības samazināšanās. Tam var būt dažādi iemesli. zuduma faktu konstatāciju fiksē dokumentāli. Uz dabīgiem zudumiem nav attiecināmas zādzības,bojāeja glabājot neatbilstoši tehnoloģiskajām prasībām un stihisku nelaimju gadījumos. Dabīgie zudumi ir tikai tādi, kas rodas parastās saimnieciskās darbības gaitā un kuru apmēra apjomu aptuveni var paredzēt.Pirmajā saimnieciskās darbības gadā dabīgos zudumus noraksta pēc fakta. Turpmākos gados (katru gadu) no saka dabīgo zudumu normas,
Sagatavojot PZA, svarīgi saskaņot ieņēmumus un izdevumus. Gada beigās izvērtē nepabeigtos projektus, ražojumus un pasūtījumus un attiecīgi koriģē izmaksas atbilstoši konkrētā pasūtījuma pabeigtības pakāpei. Izmaksas, kas ir segtas, bet ko nevar attiecināt uz pārskata periodu, bilancē var uzrādīt postenī "Nepabeigtie ražojumi un pasūtījumi" vai "Nākamo periodu izmaksas".
Būvuzņēmēji sniedz informāciju arī par nepabeigtiem būvdarbu līgumiem,
norādot pasūtītāju un līguma numuru (nesniedz komercinformāciju par
konkrētiem pasūtītājiem), kopējās izmaksas, atzītos ieņēmumus, aplēstos
gaidāmos zaudējumus (ja tādi ir), no pasūtītājiem saņemto avansa
maksājumu kopsummu un pasūtītāju aizturēto maksājumu summu par līguma
nosacījumu neievērošanu vai nekvalitatīvu darbu.
Arī uzņēmumiem, kuriem pamatdarbība saistīta ar mežizstrādi ir jānovērtē nepabeigtos ražojumus un pasūtījumus gada beigās.
Uzkrājumus jeb Uzkrātās saistības veido paredzamām, jeb droši zināmām saistībām,kuru summas un maksājuma datumi gada pārskata sagatavošanas brīdī ir droši zināmi vai paredzami. Uzkrātās saistības veido piegādātājiem un darbuzņēmējiem par rēķiniem, kas izrakstīti pēcbilances periodā par saņemtajiem pakalpojumiem pārskata gadā un kas atzīstamas kā izmaksas Peļņas vai Zaudējuma aprēķinā.
Visām sabiedrībām jāveido uzkrājumi neizmantotā atvaļinājuma izmaksu saistībām uz tekošā gada 31.decembri. Jāveido uzkrājumi darba devēja sociālajām iemaksā. Peļņas vai Zaudējuma aprēķinā uzrāda izmaksās.
Ja atklājās iepriekšējā gada kļūdas, tad tās korekti jāatspoguļo šajā gada pārskatā un jāraksta skaidrojums (piem.matemātiska kļūda;neuzmanības kļūda,utt).
Tad kad ir veikti visi lielie priekšdarbi, tad atliek tikai tehniskais darbs un Gada pārskats gatavs iesniegšanai. Sabiedrības Gada pārskatu paraksta valde un grāmatvedis. Ja ir vajadzīga zvērināta revidenta pilnīga vai ierobežota pārbaude, tad Gada pārskats jāsūta revidentam.
Gada pārskata iesniegšanas termiņš-ne vēlāk kā piecus mēnešus pēc pārskata gada beigām (mikro un mazām sabiedrībām).